Uspokojenie wziewne – już nie musisz bać się dentysty!

wrz 11, 2017 | Aktualności

Statystyki pokazują, że aż 46% Polaków obawia się wizyt u dentysty, co w większości przypadków jest efektem przykrych doświadczeń z dzieciństwa lub poprzednich wizyt (według badań aż 60% ankietowanych z tych przyczyn boi się dentysty). Niestety, strach przed stomatologiem przekłada się na stan naszych zębów, szczególnie u dzieci (tylko 13% 6-latków może pochwalić się zdrowym uzębieniem). Na szczęście, są sposoby, dzięki którym można pokonać strach małego i dużego pacjenta – wszystko dzięki sedacji wziewnej, nazywanej też uspokojeniem wziewnym.

Czym jest uspokojenie wziewne i na jakiej zasadzie działa? Sprawdź ten artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Dlaczego boimy się dentysty?

Dentofobia to paraliżujący strach przed dentystą, który uniemożliwia wizytę w gabinecie zarówno małym, jak i dużym pacjentom. W bardzo wielu przypadkach obawa przed stomatologiem jest tak ogromna, że uniemożliwia wizytę w gabinecie mimo uporczywego bólu. Przyczyny dentofobii są różne. Aż 60% osób, które zadeklarowały strach przed dentystą, nie przepada za gabinetami stomatologicznymi z powodu przykrych doświadczeń z dzieciństwa lub poprzednich wizyt. Z kolei 36% badanych jako główną przyczynę wskazało nieodpowiednie podejście specjalisty.

Na liście powodów, przez które nie lubimy odwiedzać gabinetu stomatologicznego, znalazły się także:

  • sam fakt oczekiwania na wizytę;
  • specyficzny zapach w gabinecie;
  • odgłosy wiertła z poczekalni.

Już nie musisz się bać!

Współczesna stomatologia daje pacjentom szansę na leczenie bez lęku oraz przykrych doświadczeń. W dużej mierze zasługą takiego stanu rzeczy jest nowoczesna technologia, która umożliwia dentystom nie tylko szybsze leczenie, ale też zmniejszenie stresu. Udział w odprężeniu pacjenta ma nie tylko nowoczesny sprzęt, wystrój gabinetu czy uspokajająca muzyka lub wyświetlona animacja, ale pozwala na to przede wszystkim sedacja wziewna.

Czym jest sedacja wziewna? Uspokojenie wziewne to metoda, polegająca na podaniu pacjentowi tzw. gazu rozweselającego (jest to mieszanina podtlenku azotu i tlenu). Gaz pozwala pacjentowi uspokoić się, a także zwalcza jego lęk. Warto tutaj podkreślić, że choć mieszanina wywołuje przyjemne oszołomienie, nie wpływa na zachowanie świadomości i podstawowych odruchów u pacjenta. To bezpieczna metoda, która jest stosowana zarówno u małych, jak i dużych pacjentów.

Uspokojenie wziewne – jak wygląda leczenie?

Zabieg sedacji wziewnej jest niezwykle prosty. Nasi specjaliści, czyli dentysta z Bytomia lub Tarnowskich Gór, zakładają pacjentowi na nos specjalną maseczkę (o zapachu: truskawek, pomarańczy lub bananowym), poprzez którą może ona wdychać mieszaninę podtlenku azotu i tlenu. Wdychając gaz, pacjent odpręża się, jednocześnie jego próg bólu i strachu zostaje zmniejszony. Efekty działania mieszaniny gazu ustępują już po kilku minutach od zaprzestawania jego podania, a powrót do pełniej sprawności nie zajmuje wiele czasu (po 30 minutach pacjent może już prowadzić bez obaw samochód).

Niestety uspokojenie wziewne nie jest popularną metodą – informuje dentysta z Bytomia. W całym kraju stosuje ją zaledwie 40 placówek, a jedną z nich jest Blue Klinik. Jeśli więc interesuje Cię sedacja wziewna, skontaktuj się z nami. Pomożemy zwalczyć Ci strach przed dentystą!

 

 

 

 

Opinie o Nas

Tak oceniają Nas pacjenci

Współpracujemy z wiodącymi firmami w branży:

Croma Logo

Zarejestruj wizytę

Zadzwoń: +48 792 079 900

ul. Dworcowa 11/2, 41-902 Bytom

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8:00-20:00

Rejestracja online

Całą dobę 7 dni w tygodniu

Pin It on Pinterest

Share This