Sposoby na pozbycie się kamienia nazębnego

sie 27, 2018 | Aktualności

Kamień nazębny jest to zwapniała płytka nazębna, która jest problemem nie tylko estetycznym, ale również zdrowotnym. Jak powstaje kamień nazębny? Czy można go usunąć domowymi sposobami? Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego? Przeczytaj nasz tekst i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Płytka na zębach pojawia się już po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego mycia zębów. Z biegiem czasu ulega ona mineralizacji, przez co jej usunięcie nie jest możliwe przy użyciu szczoteczki oraz pasty do zębów. Przyczynia się do tego ślina, w której zawarte sole mineralne powodują utwardzenie płytki nazębnej. Istotne jest również, to co jesz, ponieważ spożywanie sporej ilości nabiału oraz węglowodanów powoduje zagęszczenie śliny, która sprzyja narastaniu kamienia nazębnego.

Wpływ kamienia nazębnego na Twoje zdrowie

Niewyleczony kamień nazębny może przyczynić się do krwawienia dziąseł, nieprzyjemnego zapachu z ust oraz paradontozy. W kamieniu nazębnym znajduje się mnóstwo bakterii, które zwiększają ryzyko pojawienia się próchnicy oraz zapalenia dziąseł.

Leczenie kamienia nazębnego

Niestety, domowe sposoby pozbycia się kamienia nazębnego nie są skuteczne. Jednym ze sposobów usunięcia kamienia, który może Ci zaproponować dentysta, jest skaling. Metoda jest przeprowadzana najczęściej przy pomocy ultradźwięków. Pierwszy zabieg najczęściej bywa dla pacjentów nieprzyjemny. Regularne usuwanie kamienia nazębnego powoduje, że w jamie ustnej powstanie go coraz mniej, przez co kolejne wizyty u dentysty są krótsze oraz wywołują mniejszy dyskomfort. Już po pierwszym zabiegu poczujesz znaczną różnicę w gładkości oraz świeżości Twoich zębów.

Kamień nazębny powinien być usuwany raz na rok, a w przypadku osób, u których kamień osadza się stosunkowo szybko, należy zabieg powtórzyć po 6 miesiącach od ostatniej wizyty u dentysty.

Zapobieganie powstania kamienia nazębnego

Jeśli chcesz zapobiec powstania kamienia nazębnego, musisz zadbać o prawidłową higienę uzębienia. Podstawową zasadą jest staranne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej. Należy unikać palenia papierosów, picia kawy oraz herbaty – barwa kamienia nazębnego jest ciemniejsza, przez co jest bardziej widoczny.

Masz więcej pytań dotyczących kamienia nazębnego? Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę! U nas stomatologia w Bytomiu czy Tarnowskich Górach jest na najwyższym poziomie!

Opinie o Nas

Tak oceniają Nas pacjenci

Współpracujemy z wiodącymi firmami w branży:

Croma Logo

Zarejestruj wizytę

Zadzwoń: +48 792 079 900

ul. Dworcowa 11/2, 41-902 Bytom

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8:00-20:00

Rejestracja online

Całą dobę 7 dni w tygodniu

Pin It on Pinterest

Share This