Wypadanie włosów staje się problemem coraz młodszych osób niezależnie od płci. najczęściej jest ono wynikiem zaburzeń hormonalnych, zmniejszeniem krążenia krwi w obrębie skóry głowy, brakiem witamin, nieprawidłowej diety. Włosy stają się cienkie, słabe- wypadają. Każdy etap tego procesu jest wskazaniem do zastosowania mezoterapii skóry głowy.
Możemy mówić o:
- okresowym wypadaniu włosów (na skutek stresu, nieprawidłowego odżywiania się, gwałtownego odchudzania i zmian hormonalnych takich jak ciąża poród, okres karmienia, choroby jajników i nadnerczy) i wiele innych nie znanych przyczyn
- wypadaniu uwarunkowanym genetycznie, gdzie czynnikiem inicjującym są zaburzenia hormonalne, z często towarzyszącym łojotokiem
Wyróżniamy:
Łysienie androgenowe– spowodowne niekorzystnym wpływem wszystkich hormonów płciowych (androgenów) na mieszki włosowe, skutkiem czego jest ich miniaturyzacja. Włosy tzw. długie ulegają ścieńczeniu i przekształcają się we włosy meszkowe. Najczęstszą postacią tego typu łysienia jest łysienie razlane – równomierne przerzedzenie włosów w obrębie górnej powierzchni głowy.
Łysienie telogenowe– jest to najczęstsza postać utraty włosów, szczególnie u kobiet po 30 r.ż.. Różnorodne czynniki powodują przejście włosów w fazie tzw. telogenu, czyli spoczynku włosów w obrębie całej skóry głowy.
Łysienie plackowate – jest to nagła ogniskowa utrata włosów, może występować zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Przyczyny mogą być różne, ale najważniejsze to zaburzenie autoimmunologiczne.
Leczenie wypadania włosów:
Jeśli łysienie jest tylko objawem innych, poddających się leczeniu zaburzeń, niezbędne jest szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii choroby zasadniczej, która często pozwala na zahamowanie utraty włosów.
W zależności od rodzaju schorzenia powinno być prowadzone przez odpowiedniego specjalistę np. endokrynologa.
Niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja włosów polegająca na:
- częstym myciu włosów odpowiednim szamponem
- masowanie skóry głowy
- noszeniu wygodnej fryzury
- ograniczenie do minimum zabiegów fryzjerskich
- ograniczenie do minimum używania lakieru, wosku, żelu do układania włosów
Celem leczenia łysienia androgenowego jest zahamowanie miniaturyzacji mieszka włosowego, zahamowanie wypadania i stymulacja włosów ostatecznych.
W leczeniu łysienia androgenowego wykorzystujemy:
- wcierki z preparatami poprawiającymi krążenie krwi, rozszerzającymi naczynia krwionośne, szczególnie ważną rolę odgrywa miniksydyl
- leki przeciwgrzybicze
- leki przeciwzapalne
- steroidy miejscowe
- preparaty z estrogenami u kobiet
- przeciwandrogeny (octan ciproteronu), spironolakton – u kobiet
- mężczyźni- leczenie hormonalne – finasterydem
- leczenie zaburzeń hormonalnych u kobiet jeśli takie występują
- szampony zawierające biotynę, panthenol, madekasozyd, peptydy, cynk
- przeszczep włosów
- psychoterapię
W leczeniu łysienia telegenowego:
- najważniejsze jest ustalenie i usunięcie przyczyny
- wcierki z preparatami poprawiającymi krążenie krwi, rozszerzającymi naczynia krwionośne
- suplementacja żelaza, mikroelementów, biotyny, witamin z grupy B