Uspokojenie wziewne

kwi 12, 2022

Dentofobia – strach przed dentystą. Paraliżujący strach utrudniający, bądź uniemożliwiający wizytę w gabinecie stomatologicznym dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych.
Najlepszym sposobem, aby wyeliminować lęk podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, jest leczenie we wziewnym uspokojeniu podtlenkiem azotu.

Podtlenek azotu (gaz rozweselający – podawany przez malutką maskę zakładaną na nos) – jest środkiem używanym do znieczulenia ogólnego, jednak stosowany w niższej dawce umożliwia zachowanie kontaktu z pacjentem podczas zabiegu. Leczenie we wziewnym uspokojeniu gwarantuje całkowite pozbycie się przez pacjenta uczucia strachu oraz zapewnia lepszą współpracę z pacjentem podczas zabiegu, który chętniej wykonuje wszystkie polecenia.

Już nie musisz się bać!12

Stereotypowo leczenie w gabinecie dentystycznym kojarzone bywa z doznaniami nieprzyjemnymi a nawet traumatycznymi. Coraz rzadziej pacjenci cierpią na dentofobię – odczuwają paniczny lęk uniemożliwiający leczenie stomatologiczne. Lęk na widok igły, hałasu wiertła, strach przed bólem towarzyszącym zabiegowi… Ten koszmarny scenariusz należy już do przeszłości! Obecnie dzięki ogromnemu postępowi medycyny i farmakologii możliwe stało się całkowite pokonanie lęku i bólu w gabinecie stomatologicznym. Kluczem do osiągnięcia stanu idealnego, w którym pacjent nie odczuwa absolutnie żadnego bólu i ma zapewniony komfort psychiczny jest uspokojenie wziewne (sedacja wziewna) mieszaniną podtlenku azotu – N2O i tlenu w połączeniu ze znieczuleniem miejscowym. Mieszanina ta nie bez podstawy nazywana jest gazem rozweselającym, wywołuje bowiem stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Ta przyjazna i bardzo bezpieczna metoda znoszenia lęku szczególnie zalecana jest dla dzieci, gdyż wykazują one brak tolerancji na stres i ból. Jednocześnie bardzo wdzięcznie reagują na podtlenek azotu – śniąc o bajecznych przygodach, lataniu lub dryfowaniu w wodzie, w powietrzu, w chmurach lub w kosmosie. Przemiana, jaka zachodzi w zachowaniu trudnego dziecka, jest wprost trudna do uwierzenia: istotna część pacjentów nie obawia się kolejnych wizyt u stomatologa!!!

Uspokojenie uzyskiwane poprzez wdychanie bezwonnego gazu z tlenem za pomocą pachnącej maseczki (o zapachu truskawkowym, pomarańczowym czy bananowym) zakładanej na nos, wskazane jest w przypadku odczuwania przez pacjentów silnego lęku przed leczeniem stomatologicznym, przed iniekcjami, nadmiernego odruchu wymiotnego, nadpobudliwości nerwowej, konieczności wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Z wyjątkiem nielicznych przeciwwskazań, np. pierwszy trymestr ciąży lub brak współpracy ze strony pacjenta gaz rozweselający może być stosowany u większości pacjentów bez szczególnych zastrzeżeń co do częstości stosowania.
Efekty działania podtlenku azotu ustępują całkowicie już po kilku minutach od momentu zaprzestania podawania gazu w związku z czym powrót do stanu pełnej sprawności po zakończeniu zabiegu jest bardzo szybki – prowadzenie samochodu możliwe jest już po 30 minutach.
Z przykrością należy stwierdzić, że w Polsce jest to wciąż metoda mało popularna. Obecnie w całym kraju metodę niosącą za sobą wiele korzyści dla polskich pacjentów oferuje zaledwie około 40. Jedną z takich klinik oferujących usługi zgodnie z nowoczesnym podejściem do pacjenta i jego potrzeb, również psychicznych i emocjonalnych jest gabinet stomatologiczny Blue Klinik.

Opinie o Nas

Tak oceniają Nas pacjenci

Współpracujemy z wiodącymi firmami w branży:

Croma Logo

Zarejestruj wizytę

Zadzwoń: +48 792 079 900

ul. Dworcowa 11/2, 41-902 Bytom

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8:00-20:00

Rejestracja online

Całą dobę 7 dni w tygodniu

Pin It on Pinterest

Share This