Pierwsza wizyta – konsultacyjna
Na pierwszej wizycie spotkasz się z ortodontą, który po badaniu przedstawi, jaki jest problem ortodontyczny. Zrobione zostają wyciski, z których technik wykonuje modele gipsowe szczęki i żuchwy oraz kolorowe zdjęcia zębów i twarzy. Są one potrzebne do ustalenia planu leczenia.
Przed kolejną wizytą lekarz wnikliwie analizuje fotografie, modele i zdjęcia rentgenowskie panoramiczne i cefalometryczne. Są one podstawą do przygotowania planu leczenia i do podjęcia decyzji o ewentualnym usunięciu zębów.
Po konsultacji ortodonta przekaże ci następujące informacje
- czy jest obecna wada zgryzu, a jeżeli tak, to na czym ona polega
- czy leczenie jest konieczne teraz, czy należy zaczekać do pojawienia się zębów stałych
- czy konieczne będzie usunięcie któregoś zęba
- jak długo potrwa leczenie
- co trzeba zrobić, aby skorygować wadę
Pan Doktor stara się zawsze w sposób jasny i szczegółowy opisać problem ortodontyczny tak, aby każda osoba po wizycie konsultacyjnej wiedziała, jakie są wskazania, rekomendowane metody oraz jak długo potrwa i jakie będą koszty leczenia.
Druga wizyta
Na następnym spotkaniu przedstawiony zostaje plan leczenia i jeśli pacjent go zaakceptuje, to przystępujemy do separacji. Wykonuje się ją za pomocą małych sprężystych gumek, które umieszczone pomiędzy zębami, znajdują odrobinę miejsca potrzebnego do założenia pierścieni.
Trzecia wizyta
Kolejna wizyta następuje po 5-7 dniach i w jej trakcie zakładany jest aparat metalowy, przezroczysty lub lingwalny (przy aparacie lingwalnym nie zakładamy pierścieni!). Ta wizyta trwa od 1 do 2 godz.
Dalsze leczenie
Kolejne wizyty następują po sobie w odstępach 4-6 tygodniowych. Wydłużanie czasu pomiędzy wizytami bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ma wpływ na wydłużenie czasu leczenia. Czas ten zależny jest od rodzaju wady ortodontycznej i trwa średnio 2 lata.