Podstawą prawidłowej diagnozy (rozpoznania) oraz prawidłowego zaplanowania leczenia przez każdego dentystę jest zdjęcie rentgenowskie. Gabinet dentystyczny Blue Klinik posiada pracownię rentgenowską, co znacznie wpływa na jakość pracy naszych lekarzy oraz oszczędza Państwa drogocenny czas. Wykonujemy również zdjęcia dla lekarzy stomatologów i z innych praktyk stomatologicznych.
Okres oczekiwania na gotowe zdjęcie to zaledwie kilka minut!!!
W gabinecie został zainstalowany aparat GENDEX EXPERT DC do wykonywania zdjęć wewnątrzustnych. Umożliwia wykonywanie zdjęć pojedynczych zębów, jak również zgryzowych oraz skrzydłowo – zgryzowych. To mały aparat o dużych możliwościach. Dzięki zaawansowanej technologii rentgenowskiej aparat ten umożliwia wykonywanie wyjątkowo wyraźnych obrazów, charakteryzujących się niezwykłą ostrością i szczegółowością.
Radiowizjografia
Zdjęcia RTG są niezbędnie w prawidłowej diagnostyce oraz ocenie prawidłowości przeprowadzonego leczenia. Polączenie aparatu RTG z komputerem i wyświetlanie zdjęć na monitorze zapewnia o wiele dokładniejszą analizę niż w przypadku konwencjonalnych klisz. Urządzenie te umożliwia znalezienie najmniejszych nieprawidłowości, które mogłyby zostać niezauważone na tradycyjnej kliszy RTG. W efekcie otrzymujemy możliwość wykonywania rozmaitych pomiarów w trakcie leczenia, dzięki czemu leczenie zębów szczególnie kanałowo jest dokładniejsze i bardziej przewidywalne.
Sprzęt do RTG
W Blue Klinik wykonujemy zdjęcia dla naszych pacjentów jak i dla pacjentów leczących się w innych gabinetach stomatologicznych.
Dysponujemy nowoczesnym cyfrowym aparatem do zdjęć pantomograficznych firmy Gendex GXDP-700™ Series
Całkowita cena pantomogramu wraz nośnikiem to 80 złotych.
Pantomogram
Pantomogram (inaczej zdjęcie pantomograficzne lub zdjęcie panoramiczne zębów) to podstawowe badanie RTG w diagnostyce stomatologicznej. Pantomogram uwidacznia jednocześnie wszystkie zęby, również te, które nie są widoczne w jamie ustnej (niewyrznięte i zatrzymane), a także tkanki otaczające (tkanka kostna wyrostków zębodołowych, zatoki szczękowe, wyrostki żuchwy). Dzięki kompleksowemu obrazowaniu, zdjęcie pantomograficzne jest nieocenione niemalże w każdej dziedzinie leczenia stomatologicznego:
- w implantologii pozwala zmierzyć wymiary kości i dobrać właściwe implanty, a w przypadku braku dostatecznej ilości tkanki kostnej zaplanować zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej lub sterowanej regeneracji kości
- w chirurgii stomatologicznej zdjęcie pantomograficzne obrazuje i umożliwia analizę położenia zębów zatrzymanych niewidocznych w jamie ustnej, dzięki czemu pozwala na zaplanowanie i przeprowadzenie takich zabiegów jak usuwanie ósemek
- w ortodoncji zdjęcie pantomograficzne jest podstawowym i niezbędnym zdjęciem przy diagnostyce i planowaniu leczenia aparatem ortodontycznym
- w protetyce pantomogram jest pomocny, a często niezbędny przy planowaniu leczenia protetycznego, szczególnie w przypadku rozległej odbudowy protetycznej: protez szkieletowych, mostów protetycznych lub implantów.
- w stomatologii zachowawczej pantomogram pozwala wykryć niektóre ubytki próchnicowe, uszkodzenia wypełnień lub nieprawidłowo przeleczone kanałowo zęby
- w stomatologii dziecięcej zdjęcie pantomograficzne umożliwia diagnozowanie wad rozwojowych zębów jeszcze przed ich wyrznięciem oraz ocenę stopnia rozwoju zębów
- w periodontologii zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić tkanki przyzębia i zlokalizować ewentualne procesy patologiczne
- w diagnostyce stomatologicznej pantomogram pomaga wykryć i zdiagnozować wiele rozwijających się podstępnie i bezobjawowo chorób, takich jak torbiele i nowotwory
Pantomogram jest w stomatologii kompleksowym badaniem RTG, niosącym ze sobą wiele bardzo cennych informacji diagnostycznych, dlatego zaleca się jego wykonywanie zawsze przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego.
Aparat rentgenowski będący na wyposażeniu Blue Klinik spełnia wszystkie najostrzejsze normy polskie i europejskie w zakresie redukcji dawki promieniowania. Jest on wyposażony w specjalny program redukujący dawkę promieniowania dla dzieci.
PRAWO ATOMOWE
na zdrowie Pacjentów, pracowników i środowisko:
Na podstawie art. 32c ust. 2 ustawy Prawo atomowe (Dz. U. z 2019 r., poz. 1792, z późn. zm.), informuję, że:
— Działalność związana ze źródłami promieniowania jonizującego w naszej jednostce nie powoduje negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.
— Postępowanie naszej firmy ze źródłami promieniowania jonizującego jest zgodne z warunkami zezwolenia Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach i obowiązującymi wymogami prawnymi w tym zakresie wynikającymi z ustawy prawo atomowe, a także zapewnia minimalizowanie wpływu odpadów na środowisko.
— Kierownik jednostki organizacyjnej zapewnia wykonywanie działalności związanej z narażeniem zgodnie z zasadą optymalizacji wymagającą, żeby – przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktualnego stanu wiedzy technicznej – liczba narażonych pracowników i osób z ogółu ludności oraz prawdopodobieństwo ich narażenia były jak najmniejsze, a otrzymywane przez nich dawki promieniowania jonizującego były możliwie małe.
Na podstawie powyższych informacji stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.
W związku z wykonywaniem wyżej opisanej działalności do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze.