Ósemki, czyli zęby mądrości, mogą być źródłem wielu kłopotów

wrz 21, 2018 | Aktualności

Ósemki nazywane zębami mądrości sprawiają pacjentom wiele problemów, ponieważ często rosną nieprawidłowo. Kiedy pojawiają się zęby mądrości?

W jakich sytuacjach konieczne jest ich usuwanie? Jak łagodzić ból ósemek związany z ich wyrzynaniem? Przeczytaj ten tekst, by poznać odpowiedzi na te pytania.

W jakim wieku wyrastają zęby mądrości?

Ósemki najczęściej rosną w przedziale wiekowym od 16 do 25 lat, ale zdarzają się przypadki pojawienia się ostatnich zębów trzonowych w późniejszym wieku. Objawem wyrzynania się zębów mądrości jest silny ból odczuwany z tyłu szczęki, który promieniuje na dziąsło, podniebienie oraz cześć twarzy, po której znajduje się ząb. Ból znika po kilku bądź kilkunastu dniach. Proces wyrzynania się zębów mądrości może potrwać latami.

Kiedy konieczne jest usuwanie ósemek?

Zęby mądrości mają tendencje do szybkiego psucia się, ze względu na ich niekorzystne położenie w jamie ustnej. Leczenie ósemki mocno zaatakowanej przez próchnicę najczęściej przeprowadzane jest metodą kanałową. Ze względu na lokalizację, leczenie nawet dla doświadczonego stomatologa będzie dosyć trudne. Po wyleczeniu zęba istnieje duże ryzyko jego powtórnego się zepsucia. Brak odpowiedniej ilości miejsca w jamie ustnej może spowodować wstrzymanie wyrzynania się zęba, co skutkuje spychaniem pozostałych zębów oraz uszkodzeniem korzenia siódemek. Niepełny wzrost ósemek często przyczynia się do powstawania stanów zapalnych dziąseł. W takich przypadku problematycznych zębów jest konieczne.

Stomatolodzy często proponują usuwanie ostatnich zębów trzonowych jeszcze przed pojawieniem się problemów. Zabieg trwa około 40 minut przy znieczuleniu miejscowym.

W jaki sposób złagodzić ból wyrzynających się ósemek?

  • Smarowanie dziąsła wokół wyrzynających się ósemek.
  • Płukanie 3 razy dziennie miejsce bólu szałwią lub rumiankiem.
  • Spożywanie miękkich potraw.
  • Stosowanie zimnych okładów.

 

Masz więcej pytań dotyczących zębów mądrości? Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę! U nas stomatologia w Bytomiu czy Tarnowskich Górach jest na najwyższym poziomie!

 

Opinie o Nas

Tak oceniają Nas pacjenci

Współpracujemy z wiodącymi firmami w branży:

Croma Logo

Zarejestruj wizytę

Zadzwoń: +48 792 079 900

ul. Dworcowa 11/2, 41-902 Bytom

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8:00-20:00

Rejestracja online

Całą dobę 7 dni w tygodniu

Pin It on Pinterest

Share This