Ostry, nagły ból pojawiający się podczas picia herbaty lub kawy, jedzenia lodów czy bardzo słodkich potraw, najczęściej wywoływany jest przez nadwrażliwość zębów. Powodować ten stan może bardzo wiele rzeczy, począwszy od złej higieny jamy ustnej, na uszkodzeniu szkliwa skończywszy. W naszym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia nadwrażliwości zębów.
Czym jest nadwrażliwość zębów?
Fachowo nadwrażliwość zębów nazywamy nadwrażliwością zębiny. Najczęściej jest to cofnięcie się dziąsła w okolicy szyjki zęba. Gdy jednak spotykamy się z charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi mimo nie odsłoniętej szyjki – zwykle oznacza to mikropęknięcie szkliwa, które ciężko jest zauważyć gołym okiem.
Jakie są najczęstsze przyczyny nadwrażliwości zębów?
W przypadku nadwrażliwości spowodowanej odsłonięciem zębiny możemy wyróżnić kilka przyczyn:
Bruksizm – mimowolne zgrzytanie zębami, głównie podczas snu i jedzenia. Dodatkowo inne mechaniczne obciążenia np. podczas obgryzania paznokci lub przyborów do pisania podczas pracy.
Nieprawidłowe szczotkowanie zębów – regularne korzystanie ze szczoteczki do zębów o twardym włosiu oraz niedelikatne szczotkowanie zębów w nieodpowiednich kierunkach i płaszczyznach. Również pasty do zębów o wysokim poziomie ścieralności.
Narażenie na dużą ilość kwasów – częste spożywanie owoców, soków, napojów gazowanych czy ostrych/kwaśnych sosów. Również takie jednostki chorobowe jak bulimia czy refluks żołądkowo – przełykowy powodująca regularne wymioty, narażają szkliwo na uszkodzenia.
Cofanie się dziąseł – paradontoza lub inne choroby przyzębia. Wady zgryzu i spożywanie bardzo twardych pokarmów.
Inną przyczyną powstawania nadwrażliwości może być również przebyty zabieg wybielania zębów.
Metody leczenia i zapobiegania dolegliwościom
Metody leczenia możemy podzielić na te domowe, które jednocześnie częściowo stanowią również formę prewencji oraz te, w których może nam pomóc dentysta z Tarnowskich Gór.
Do domowych sposobów możemy zaliczyć przede wszystkim regularną higienę jamy ustnej odpowiednią pastą do zębów, miękką szczoteczką oraz nićmi dentystycznymi.
Dodatkowo w celu zniwelowania bólu i ewentualnego stanu zapalnego dziąseł, można stosować szeroki wybór płukanek i żeli dostępnych na rynku.
Dentysta natomiast, w zależności od sytuacji i przyczyny nadwrażliwości może zastosować odpowiednie preparatu fluoru lub specjalistyczny preparat. Jeśli jednak te metody nie przyniosą rezultatów, ząb może wymagać leczenia kanałowego i usunięcia nerwu, jednak zwykle jest to ostateczność.
Bez względu na wyniki leczenia, ważne jest, aby zdiagnozować przyczynę nadwrażliwości i zadbać o zmniejszenie narażenia na szkodliwe czynniki.