Lapisowanie, lakierowanie i lakowanie to 3 podobnie brzmiące zabiegi. Nic więc dziwnego w tym, że te pojęcia bardzo często są mylone. W końcu wszystkie zaczynają się na literę L, a ich zadaniem jest uchronienie ząbków Twojego dziecka przed próchnicą.
Co oznaczają te trudne słowa? Na czym polegają te zabiegi? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na pytania, przeczytaj nasz artykuł.
Próchnicy stanowczo mówimy nie!
W poprzednim artykule przytoczyliśmy statystyki dotyczące próchnicy wśród dzieci. Dane są zatrważające – aż 78 proc. dzieci w przedziale wiekowym 7-12 ma już próchnicę! Niestety, sytuacja maluchów też nie przedstawia się korzystnie. Obecnie nawet 2. dzieci mają już próchnicę.
Jakie kroki mogą podjąć rodzice, by uchronić swoje pociechy przed próchnicą? Oczywiście, kluczową kwestią jest higiena jamy ustnej, bez niej ząbki dziecka szybko się zepsują. Jeśli Twoje dziecko nie chce myć zębów, zachęcamy do lektury naszego artykułu pokazującego, w jaki sposób możesz nakłonić dziecko do szczotkowania ząbków.
W dbaniu o zęby niezwykle pomocna jest profilaktyka zapobiegawcza. Nowoczesna stomatologia w Bytomiu, a także innych polskich miastach oferuje zabiegi stworzone z myślą o najmłodszych pacjentach. Są to: lakierowanie oraz lakowanie. Stomatologia dziecięca oferuje również różne metody leczenia próchnicy, a jedną z nich jest lapisowanie. I to właśnie tymi 3 pojęciami zajmiemy się w późniejszej części tekstu.
Kolejną kwestią, na którą rodzic powinien zwrócić uwagę, jest dieta malucha. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak dzieci uwielbiają słodycze, jednak cukier w nich zawarty jest pożywką dla bakterii, które wywołują próchnicę. Warto tutaj podkreślić, że nie tylko cukry zawarte w słodyczach są odpowiedzialne za niszczenie się ząbków. Także picie słodkich napojów, soków oraz jedzenie dużej ilości owoców może wywołać u dziecka próchnicę.
3 razy L
Lapisowanie, lakierowanie i lakowanie to 3 zabiegi, dzięki którym ząbki Twojego będą wolne od próchnicy. Na czym one polegają i czym się od siebie różnią?
Lapisowanie nazywane jest również impregnacją. Zabieg wykonuje się w momencie, w którym mleczne ząbki Twojego dziecka dotknie już próchnica, a ubytki są duże i obejmują większą część powierzchni zęba. Na czym polega ta metoda leczenia? W pierwszej kolejności stomatolog za pomocą specjalnej szczoteczki dokładnie czyści objęte próchnicą zęby i je suszy. Gdy zęby są suche, dentysta 3-krotnie nakłada na zmianę lapis (azotan srebra) i środek, który ma za zadanie wytrącić z lapisu srebro. Srebro odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze, co oznacza, że niszczy bakterie, które wywołały próchnicę. Lapisowanie należy powtórzyć 3 razy w tygodniowych odstępach, co 3 miesiące.
Lakierowanie (fluoryzacja) jest zabiegiem, który ma za zadanie zapobiec próchnicy. Wykonuje się go zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W przypadku dzieci fluor nie tylko hamuje działanie bakterii, które odpowiedzialne są za pojawienie się próchnicy, ale też pozwala na rozwijanie się zębów. A jak wygląda zabieg? Tak jak w przypadku lapisowania rozpoczyna się wyczyszczeniem zębów i ich osuszeniem. Następnie dentysta nakłada na zęby cienką warstwę lakieru (preparatu fluorkowego), który po zaschnięciu uwalnia niewielkie ilości fluoru przez kilka lub kilkanaście godzin. Zabieg powtarza się co 3 lub 6 miesięcy, a o jego częstotliwości decyduje stomatolog.
Lakowanie to kolejny zabieg profilaktyczny, który oferuje stomatologia w Bytomiu oraz innych polskich miastach. Polega na uszczelnieniu (wypełnieniu) bruzd i szczelin, które szczególnie narażone są na działanie próchnicy. W tym celu dentysta używa laku – płynnego preparatu. Lakowanie głównie wykonuje się w przedtrzonowcach i trzonowcach. Zabieg można wykonywać już u maluchów (2, 3 lata).