Aby uzyskać piękny i zdrowy uśmiech nie można jedynie ograniczyć się do mycia zębów. Równie istotna, co szczotkowanie zębów, jest konsultacja stomatologiczna. Pozwala ona nie tylko dentyście sprawdzić stan uzębienia pacjenta, ale też opracować plan leczenia. Jeśli zastanawiasz się, co zawiera kompleksowa konsultacja, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko odpowiedź na to pytanie, ale też istotne informacje na temat diagnozy RTG.
Co zawiera kompleksowa konsultacja stomatologiczna?
Celem kompleksowej konsultacji stomatologicznej jest sprawdzenie stanu uzębienia u pacjenta. W trakcie konsultacji dentysta weryfikuje stan koron zębowych, a także bada szyjki oraz korzenie zębów, które znajdują się pod dziąsłami. Zadaniem lekarza jest zlokalizowanie następujących schorzeń:
- próchnicy,
- złogów i osadów nazębnych, które wymagają higienizacji,
- wad ortodontycznych,
- zębów, które wymagają leczenia kanałowego lub chirurgicznego,
- zębów, które wymagają uzupełnień protetycznych.
Aby móc prawidło postawić diagnozę, dentysta w pierwszej kolejności wykonuje zdjęcie rentgenowskie. W Blue Klinik posiadamy własną pracownię rentgenowską, dzięki czemu stomatolog z Bytomia lub Tarnowskich Gór (w zależności, który z naszych gabinetów wybierzesz) w ciągu kilku chwil wykona zdjęcie.
Kompleksowa konsultacja stomatologiczna obejmuje:
- badanie stomatologiczne,
- diagnostykę radiologiczną,
- ewentualny plan leczenia,
- zalecenia lekarskie.
Zdjęcie RTG podstawą prawidłowej diagnozy
Eksperci zgodnie twierdzą, że bez zdjęcia RTG nie jest możliwe postawienie prawidłowej diagnozy. W naszych gabinetach posiadamy nowoczesny cyfrowy aparat do zdjęć pantomograficznych – Gendex GXDP-700™ Series. Połączenie aparatu wraz z komputerem pozwala nie tylko na wyświetlanie zdjęć na monitorze, dzięki czemu jest możliwa dokładniejsza analiza, ale przede wszystkim pozwala uchwycić nawet niewielkie nieprawidłowości, które mogłaby przeoczyć tradycyjna klisza RTG.
Zaletą zdjęć pantomograficznych jest możliwość wykonania ujęcia, w którym widoczne są jednocześnie wszystkie zęby. Pantomogram ukazuje także niewyrznięte zęby oraz tkanki, które je otaczają (wyrostki żuchwy, zatoki szczękowe czy tkankę kostną wyrostków zębodołowych).
Pantomogram wykorzystuje się nie tylko w trakcie konsultacji stomatologicznej, ale też w:
- w implantologii – za pomocą tego urządzenia dentysta jest w stanie zmierzyć wymiary kości, a co za tym idzie dobrać odpowiednie implanty,
- w ortodoncji – to niezbędne narzędzie pracy ortodonty, który bez zdjęcia RTG nie jest w stanie zaplanować leczenia ortodontycznego,
- w stomatologii dziecięcej – pantomogram pozwala zdiagnozować wady rozwojowe zębów jeszcze przed ich wyrznięciem,
- w periodontologii – zdjęcie RTG jest podstawą, dzięki której stomatolog ocenia tkanki przyzębia oraz jest w stanie zlokalizować prawdopodobne procesy patologiczne.