Kamień nazębny, dlaczego powstaje i jak sobie z nim radzić

maj 24, 2017 | Aktualności

Kamień nazębny jest zjawiskiem, które nurtuje wielu pacjentów. Bardzo często nasi stomatolodzy słyszą pytanie: jak powstaje kamień na zębach i jak temu przeciwdziałać? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Kamień nazębny – dlaczego powstaje?

Kamień nazębny jest efektem procesu mineralizacji oraz utwardzania się nazębnej płytki bakteryjnej, a jego zadaniem jest obronienie organizmu przed aktywną płytką bakteryjną. Owa płytka bakteryjna to nic innego jak miękki osad, który przywiera do powierzchni zęba. Aby go usunąć , wystarczy systematycznie myć zęby. Jest to niezwykle ważne nie tylko ze względu na wygląd naszych zębów, ale też dlatego, że płytka bakteryjna w 60-80% składa się z bakterii. Jednak kamień nazębny to nie tylko zmineralizowana płytka bakteryjna. W jego część mineralną wchodzą też fosforany wapnia, które z kolei pochodzą ze śliny. Z tego też powodu kamień najczęściej odkłada się na siekaczach oraz policzkowych powierzchniach zębów trzonowych szczęki.   Niestety, choć zadaniem kamienia jest chronienie organizmu, to nie zawsze spełnia on swoje zadanie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest szorstka powierzchnia kamienia, który zawsze pokryty jest żywą płytką. To powoduje, że kamień powstaje nie tylko nad, ale też i pod dziąsłami, a to prowadzi do powstawania stanu zapalnego tkanek miękkich, które znajdują się wokół zębów. W momencie, gdy kamienia jest za dużo, dziąsła są spychane w stronę wierzchołków korzeni zębów. Rezultatem tego działania jest nawet utrata zębów.

Skaling – najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego

Kamień nazębny można usunąć między innymi za pomocą skalingu. Jest to zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda pozbycia się kamienia nazębnego, którą oferuje stomatologia Bytom. Sam zabieg jest przeprowadzany za pomocą ultradźwięków. Wytwarzają one drgania o bardzo wysokiej częstotliwości, dzięki czemu kamień zostaje rozkruszony. Zaletą tej metody jest nie tylko jej skuteczność, ale też to, że skaling jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta.

Piaskowanie – usuń resztki kamienia

Zabiegiem, który warto wykonać jako uzupełnienie dla skalingu, jest piaskowanie. Jego zadaniem jest usunięcie resztek kamienia z trudno dostępnych miejsc. Samo piaskowanie polega na wyczyszczeniu zębów przy pomocy specjalistycznej piaskarki. Z niej wydobywa się strumień wody pod ciśnieniem. W wodzie znajdują się drobiny czyszczące, które pomagają usunąć kamień nazębny. Piaskowanie, podobnie jak skaling, jest całkowicie bezbolesne.

Opinie o Nas

Tak oceniają Nas pacjenci

Współpracujemy z wiodącymi firmami w branży:

Croma Logo

Zarejestruj wizytę

Zadzwoń: +48 792 079 900

ul. Dworcowa 11/2, 41-902 Bytom

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8:00-20:00

Rejestracja online

Całą dobę 7 dni w tygodniu

Pin It on Pinterest

Share This