Jak zachęcić dzieci do dbania o zęby?

paź 18, 2017 | Aktualności

Statystyki są zatrważające – aż 78% dzieci w przedziale wiekowym 7-12 lat ma próchnicę, co potwierdza raport Fundacji Wiewiórki Julii, zajmującej się promowaniem profilaktyki i higieny jamy ustnej wśród najmłodszych Polaków. Nie lepiej jest z młodszymi dziećmi, które nawet w wieku 2 lat mają zęby dotknięte próchnicą!

Sporym problemem, z którego biorą się te przerażające dane, jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dzieci niechętnie myją zęby, a ich rodzice w wielu sytuacjach odpuszczają im szczotkowanie ząbków, ponieważ nie chcą lub też nie mają czasu, by po raz kolejny kłócić się o tą kwestię. Co w takim razie ma zrobić rodzic, by jego dziecko chętnie myło zęby?

Mycie zębów może być frajdą!

Higiena jamy ustnej to podstawa zdrowych ząbków. Jeśli chcesz ustrzec swoje dziecko przed próchnicą i konsekwencjami, jakie niesie ze sobą brak leczenia mlecznych zębów, koniecznie zachęć je do mycia zębów!

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że najmłodsi nie przepadają za szczotkowaniem ząbków. Aby uniknąć tej czynności, narzekają na smak pasty, kolor szczoteczki czy też specjalnie wylegują się w łóżku, by wyjść na ostatnią chwilę do przedszkola lub szkoły. Sposobów jest wiele, ale efekt ten sam – każde nieumycie ząbków zwiększa szansę na powstanie próchnicy. Co w takim razie zrobić, by zachęcić dziecko do mycia ząbków?

Mogłoby się wydawać, że w pierwszej kolejności warto porozmawiać z dzieckiem na temat próchnicy oraz chorób, które mogą pojawić się, gdy nie myje się zębów.  Jednak nie jest to najważniejsza kwestia. Na niewiele Ci się zda tłumaczenie, że próchnica to zakaźna choroba tkanek twardych zęba, szczególnie jeśli rozmawiasz z 3-latkiem. Zamiast tego weź własną szczoteczkę i pokaż dziecku, że sam chętnie myjesz zęby! Maluchy lubią naśladować swoich rodziców i gdy zobaczą, że mama i tata szczotkują zęby, na pewno chętnie się dołączą!

A jak można przemienić codzienną higienę jamy ustnej w przyjemność? Przede wszystkim pozwól swojemu dziecku wybrać szczoteczkę oraz kubeczek. Maluchy, które mają zestaw ze swoim ulubionym bajkowym bohaterem, chętniej umyją ząbki. Upewnij się jedynie, że włosie jest dopasowane do wieku dziecka – jeśli tego nie zrobisz, szczotkowanie może być nieprzyjemne dla pociechy, przez co ta czynność będzie mu źle się kojarzyła.

Pamiętaj też o tym, by nie dawać za dużo pasty, to również może zniechęcić dziecko. Warto też dać dziecku wolną rękę – pozwól mu samemu myć ząbki, początkowo jedynie korygując jego ruchy. W ten sposób jednocześnie uczysz malucha samodzielności i mycia zębów!

Dobrym pomysłem jest również przemienienie szczotkowania zębów w zabawę. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy 3 propozycje zabaw:

Mycie w takt ulubionych piosenek!

Pierwszą propozycją zabawy jest mycie ząbków w takt ulubionych piosenek. Można tu włączyć dowolną muzykę, jedyne, na co musisz zwrócić uwagę to długość piosenki. Musi ona trwać minimum 2 minuty, tak by mycie zębów nie trwało kilkanaście sekund.

Zabawa dla całej rodziny

Mycie zębów może być wspólnym czasem dla całej rodziny. I te chwile można wykorzystać na zabawę. W trakcie szczotkowania ząbków jedna osoba z rodziny może przemienić się w „lidera”, który wydaje polecenia. Przykładowo komendą może być „Wszyscy myjemy dolne ząbki” etc. Warto zmieniać role lidera, tak by dzieci też miały w tym udział.

Ja umyję Ci ząbki, a ty mi

Świetną zabawą jest też mycie sobie ząbków nawzajem. Najpierw Ty myjesz dziecku zęby, a później ono Tobie. Przy okazji możesz uczyć dziecko nazw zębów, np.: ząb mleczny, przedni, trzonowy etc.

Jak uniknąć próchnicy?

Dbanie o zęby nie powinno jedynie ograniczać się do mycia zębów. Aby uniknąć próchnicy, należy zwrócić uwagę na jeszcze dwie kwestie. Pierwszą z nich jest dieta dziecka. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że maluchy najbardziej lubią słodycze,  warto jednak ograniczać im dostęp do słodkiego czy kupnych soków i napojów gazowanych. Te produkty są prawdziwą pożywką dla bakterii, które są przyczyną powstawania próchnicy.

Drugą kwestią, o której musisz pamiętać, są wizyty u dentysty. W ten sposób nie tylko kontrolujesz stan zębów swojej pociechy, ale też uczysz ją nawyku odwiedzania stomatologa. Obecnie stomatologia dziecięca w Bytomiu lub innych miastach Polski jest na tak wysokim poziomie, że bez problemu powinieneś znaleźć dobrego specjalistę, który nie tylko świetnie leczy, ale też ma dobre podejście do dzieci.

Szukasz dentysty dla dziecka? Odwiedź jeden z naszych gabinetów. Stomatologia dziecięca w Bytomiu i Tarnowskich Górach to szereg zabiegów, dzięki którym Twoje dziecko będzie miało zdrowy uśmiech bez próchnicy.

 

 

 

 

Opinie o Nas

Tak oceniają Nas pacjenci

Współpracujemy z wiodącymi firmami w branży:

Croma Logo

Zarejestruj wizytę

Zadzwoń: +48 792 079 900

ul. Dworcowa 11/2, 41-902 Bytom

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8:00-20:00

Rejestracja online

Całą dobę 7 dni w tygodniu

Pin It on Pinterest

Share This