Jak dbać o zęby na wakacjach?

lip 6, 2017 | Aktualności

Wakacje to czas wyjazdów i odpoczynku. I choć rzetelnie do niego przygotowujemy się, zabierając ze sobą kremy z filtrami czy apteczkę, to wielu z nas zapomina o tym, by zadbać o zęby w trakcie urlopu. O czym należy pamiętać przed i w trakcie wyjazdu, by nie szukać dentysty na urlopie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, to koniecznie przeczytaj nasze porady.

Pomyśl o swoich zębach jeszcze przed wyjazdem

Na co dzień nie zastanawiamy się nad stanem naszego uzębienia. Wiele osób trzyma się zasady, że skoro ząb nie boli, to oznacza, że nie trzeba iść do stomatologa. Jest to błędne założenie, o którego nieprawdziwości możemy boleśnie dowiedzieć się podczas spędzania urlopu. Dlatego też, jeśli chcesz dobrze bawić się podczas wypoczynku, koniecznie odwiedź nasz gabinet dentystyczny w Bytomiu lub Tarnowskich Górach. Nasi specjaliści sprawdzą stan Twoich zębów oraz zastosują odpowiednie leczenie, dzięki czemu w trakcie urlopu będziesz mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to o wcześniejszym zapisaniu się na wizytę. Zaplanowanie wcześniejszej wizyty da czas stomatologowi na wyleczenie ewentualnych ubytków lub schorzeń.

Jakie kroki podjąć w trakcie urlopu?

Gdy będziesz już na urlopie pamiętaj o prawidłowej higienie jamy ustnej, czyli o myciu zębów. W trakcie odpoczynku częściej podjadamy oraz pozwalamy sobie zjeść nie tylko większą ilość słodyczy, ale też sięgamy po  gazowane napoje czy słodkie soki. Niestety, te wszystkie łakocie z lodami na czele zawierają ogromne ilości węglowodanów- związki chemiczne, które są głównym czynnikiem występowania próchnicy. Aby zapobiec powstawaniu tej bakteryjnej choroby, myj jak najczęściej zęby (jeśli nie masz możliwości szczotkowania ich po każdym posiłku, to pamiętaj o myciu ich rano i wieczorem). Dzięki tej prostej czynności oraz używaniu nici dentystycznych i  płynu do higieny jamy ustnej zapobiegniesz powstaniu nieprzyjemnej pamiątki z wakacji, a także unikniesz problemów zdrowotnych.

Jeśli już jesteśmy przy temacie jedzenia, to warto poświęcić jeszcze chwilę tematowi napojów oraz najpopularniejszej przekąsce z letniego sezonu, czyli lodów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że drastyczna zmiana temperatury, jaka następuje w momencie, w którym jemy lody lub pijemy zimne napoje, niekorzystnie wpływa na nasze zęby. Nagła zmiana temperatury przede wszystkim osłabia nasze szkliwo, a w niektórych przypadkach prowadzi nawet do jego pęknięcia. Ponadto słodkie napoje mają w sobie wiele cukru (1,5 litrowa butelka napoju gazowanego potrafi mieć nawet 15 łyżeczek cukru), co sprzyja rozwojowi próchnicy. W okresie wakacyjnym najlepszym rozwiązaniem jest picie wody. Nie tylko woda jest najzdrowsza i dostarcza nam potrzebnych minerałów, ale też najlepiej nawadnia nasz organizm, co jest niezmiernie ważne. Pamiętaj więc, by pić min. 2 litry płynów na dzień.

 

 

Opinie o Nas

Tak oceniają Nas pacjenci

Współpracujemy z wiodącymi firmami w branży:

Croma Logo

Zarejestruj wizytę

Zadzwoń: +48 792 079 900

ul. Dworcowa 11/2, 41-902 Bytom

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8:00-20:00

Rejestracja online

Całą dobę 7 dni w tygodniu

Pin It on Pinterest

Share This