Czym różni się dentysta od stomatologa?

lut 17, 2017 | Aktualności

Dla wielu z nas dentysta i stomatolog to jedna i tak sama osoba. Wbrew pozorom oba te określenia się od siebie różnią, a rozbieżności, choć nie są wielkie, maja jednak kluczowe znaczenie. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czym się różni dentysta od stomatologa.

Jaka jest różnica między dentystą, a stomatologiem?

Dentysta i stomatolog to określenia, które są bardzo do siebie zbliżone, jednak nie oznaczają tego samego fachowca. Czym się różnią? Dentysta jest to specjalista od zębów, a jego łacińska nazwa, czyli „dens” oznacza właśnie ząb. Z kolei stomatolog zna się nie tylko na leczeniu zębów, ale też przyzębia, błon śluzowych, czy innych tkanek,  które znajdują się w jamie ustnej. Pochodzenie tego określenia wywodzi się z greckiego, gdzie „stoma” oznacza usta, a „logia” naukę.

W jakich państwach stosowane jest powyższe rozróżnienie?

Dentysta i  stomatolog to odrębne zawody w wielu państwach, w tym też od niedawna w Polsce. Odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej, zdecydowano jednak ujednolić oba te zawody. Z tego też powodu absolwent stomatologii, który zdał państwowy egzamin, w naszym kraju będzie tytułowany mianem lekarza dentysty. Oznacza to, że osoba wykonująca ten zawód posiada uprawienia do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce ograniczone prawo do wykonywania tego zawodu otrzymują osoby, które ukończyły jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym. Jak poinformował nas dentysta z Tarnowskich Gór – same studia trwają pięć lat, a aby je ukończyć wystarczy się zapisać do jednej z kilku polskich uczelni medycznych. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że choć są to studia magisterskie, to jednak pracy na zakończenie studiów się nie pisze. Zamiast tego jest egzamin państwowy oraz staż podyplomowy, który trwa jeden rok. Sam temat ujednolicenia obu zawodów w państwach Unii Europejskiej wzbudza wiele kontrowersji. Dla wielu osób, w szczególności tych, które są z tego kręgu medycznego, jest to niesprawiedliwy podział.

Opinie o Nas

Tak oceniają Nas pacjenci

Współpracujemy z wiodącymi firmami w branży:

Croma Logo

Zarejestruj wizytę

Zadzwoń: +48 792 079 900

ul. Dworcowa 11/2, 41-902 Bytom

Godziny pracy

Poniedziałek - Piątek 8:00-20:00

Rejestracja online

Całą dobę 7 dni w tygodniu

Pin It on Pinterest

Share This